wersja polska english version deutsche version

Karczma u Dargoscha w Klukach

| Karczma | Noclegi | Szkolenia | Oferty specjalne | Atrakcje | Galeria | Kontakt | Rezerwacje |

Karczma u Dargoscha w Klukach Karczma u Dargoscha w Klukach Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zimą Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zimą Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej w Klukach

Kraina w Kratę

Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szkieletowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, owijano je powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane smarowano smołą. Tak budowano chałupy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Do dnia dzisiejszego konstrukcje te zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica Słupska, Smołdzino, Wicko). Budownictwo to było również widocznym elementem architektonicznym w miastach pomorskich w XIX i XX wieku. Obszar z tym charakterystycznym budownictwem został nazwany w 1998 roku "Krainą w kratę".
Więcej informacji na www.wkrate.webd.pl

Historia wsi Kluki

Na północ od Smołdzina znajduje się nieduża wieś rybacka Kluki. Niegdyś składała się z kilku części zwanych od nazw sąsiednich wsi: Klukami Smołdzińskimi, Klukami Żelaznymi i Klukami Ciemińskimi. Przed wojną było tu podobno ponad 200 domów.
Więcej informacji na kliknij tutaj >>>

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą ratowania kultury materialnej dawnej ludzkości kaszubskiej zwanej Słowińcami. Teren muzeum obejmuje obszar 10 ha, na którym znajduje się ok. 20 obiektów:7 chałup, 7 obórek,2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki. Najstarszym obiektem w muzeum jest chałupa Charlatty Kluk. W budynku tym przygotowano wystawę "Wokół kuchennego pieca" która pokazuje nam wszystko to, co związane było z przygotowaniem pożywienia, czy też robieniem zapasów. Chałupa Alberta Kluka pokazuje wystrój międzywojenny. Zgromadzone rekwizyty świadczą o tym, że rozwój techniczny i postęp dał się odczuć również na słowińskiej ziemi. Stojąca nieopodal zagroda Keitschicków obejmuje lata czterdzieste po wojnie, kiedy to do Kluk i okolic zaczęli napływać ludzie z innych regionów. Na terenie muzeum można podziwiać magazyn rybacki z łodziami, sieciami, siekierami do rąbania przerębli, kotwicami i innymi rybackimi przyrządami. Niedaleko magazynu znajduje sie również szałas rybacki. Kluki są miejscem, które warto odwiedzić choćby po to, żeby wzbogacić swoją wiedzę na temat dawnej ludności zamieszkującej nasz kraj.
Więcej informacji na www.muzeumkluki.pl

Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej w Klukach składa się z Ośrodka Edukacji Regionalnej, utworzonego w XIX-wiecznej, zachowanej w miejscu pierwotnej lokalizacji, zagrodzie Anny Kötsch i Domu Rękodzieła Ludowego, który utworzono w budynku dawnej szkoły. Zadaniem Słowińskiego Centrum jest inicjowanie, wspieranie i inspirowanie działań dążących do upowszechniania idei regionalizmu, jako ruchu mającego na celu budzenie świadomości regionalnej, akcentowanie różnorodności kultur, jako czynnika tożsamości narodowej i europejskiej, a także wzajemne poznawanie kultur i historii regionów i narodów europejskich.
Więcej informacji na www.muzeumkluki.pl

Konferencje Kaszubsko-Pomorskie - podejmując inicjatywę Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego z 1992 r., Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, wspierane przez różne ośrodki naukowe, organizuje w cyklu dwuletnim, konferencje kaszubsko - pomorskie, których przedmiotem są głównie zagadnienia historyczne, językoznawcze i etnograficzne.
Więcej informacji na www.muzeumkluki.pl

Swołowo - Pomorska Wieś Dziedzictwa Kulturowego położona jest na Wybrzeżu Słowińskim, w zachodniej części województwa pomorskiego około 14 km na północny-zachód od Słupska. Niecały kilometr od wsi przebiega droga ze Słupska do Darłowa wybudowana pod koniec XVIII wieku, co spowodowało iż Swołowo pozostało na uboczu zachowując w nienaruszonym stanie swój układ przestrzenny. Stanowi go średniowieczny układ lokacyjny w kształcie owalnicy położonej na osi wschód-zachód, wzdłuż niewielkiego strumyka tzw. Zielonej Strugi wypływającej niedaleko zabudowań wiejskich. Dzięki spiętrzeniu tego cieku wodnego utworzono pośrodku wsi w niewielkiej dolince mały staw, który przez wieki pełnił funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Położony jest on na tzw. "nawsiu" stanowiącym w okresie średniowiecza pastwisko dla całej wspólnoty wsi. Obok stawu usytuowany jest kościół zbudowany około 1400 roku.
Więcej informacji na www.muzeum.swolowo.pl