wersja polska english version deutsche version

Karczma u Dargoscha w Klukach

| Karczma | Noclegi | Szkolenia | Oferty specjalne | Atrakcje | Galeria | Kontakt | Rezerwacje |

Latarnie morskie

Latarnia Morska w Czołpinie położona jest pomiędzy Łebą a Rowami na ternie Słowińskiego Parku Narodowego. Zbudowano ją w XIX w. między jeziorami Gardno i Łebsko około 1000 metrów od brzegu morskiego. Latarnia Morska jest jedną z piętnastu czynnych obiektów nawigacyjnym na polskim wybrzeżu. Wysokość wieży to 25,20 m, a wysokość światła sięga 75 m n.p.m. Latarnię zaprojektował budowniczy E. Kummer. Wieżę zaplanowano na okrągłej podstawie kamiennej o średnicy 7 metrów. Pion zbudowano z czerwonej cegły. Na wieży znajduje się urządzenie optyczne wyprodukowane we Francji w 1926 roku. Stanowi je soczewka bębnowa, zestawiona z 43 szlifowanych pierścieni pryzmatycznych. Najwyższy punkt latarni, posiada kryształowe szyby połączone stalowymi blachami. Latarnie pokryto stożkowym daszkiem i otoczono balkonem. Czołpińska Latarnia spełnia nadal funkcje orientacyjne. Pierwszy sygnał świetlny widoczny jest z odległości prawie 21 mil morskich. Latarnia morska stoi samotnie pośród drzew iglastych w Parku Narodowym.

Szlak Latarń Morskich

Święta Góra Słowińców Rowokół najwyższe wzniesienie Wybrzeża Słowińskiego (115 m n.p.m.) w paśmie wzgórz morenowych otaczających od południa Nizinę Gardneńsko - Łebską, oddalone od Kluk o 11 km, a od Słupska o niespełna 30 kilometrów. W przeszłości była miejscem pogańskiego kultu Słowian. Od XII do XVI wieku góra pełniła rolę chrześcijańskiego ośrodka pielgrzymkowego - na jej szczycie znajdowała się kaplica poświęcona św. Mikołajowi patronowi rybaków, marynarzy i korsarzy wewnątrz której znajdował się słynący z cudów obraz Najświętszej Marii Panny. Po wprowadzeniu reformacji kaplica została zburzona, przetrwała jedynie wieża służąca jako latarnia.
Był to również ważny punkt nawigacyjny tej części wybrzeża. Górę Rowokół można znaleźć w XV wiecznej flamandzkiej locji południowego Bałtyku pod nazwą Reuekoll oraz na wydanej w 1543 roku w Amsterdamie mapie nawigacyjnej jak Reefkol. W 1681 roku Ernest Bogusław książę de Croy i Arschot przekazał w swoim testamencie 200 talarów na rozbudowę latarnii morskiej na szczycie góry, która niestety nigdy nie powstała.
Obecnie Rowokół znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, na szczyt wzniesienia prowadzi 4 km szlak, jest to również leśno - krajobrazowy obszar ochronny, na szczycie góry znajduje się ścieżka dydaktyczna i wieża widokowa, z której w pogodne dni można obserwować linię brzegową morza.
Więcej informacji na www.muzeumkluki.pl

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich
Więcej informacji o latarniach morskich na polskim wybrzeżu na www.latarnie.com.pl