The Łeba - the summer capital of Poland The Łeba - the summer capital of Poland The Łeba - the summer capital of Poland The Łeba - the summer capital of Poland The Łeba - the summer capital of Poland The Łeba - the summer capital of Poland The Łeba - the summer capital of Poland

The Łeba - the summer capital of Poland

Łeba jest jedną z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości wczasowych w Polsce, leżąca na terenie Krainy w Kratę kryje wiele różnorodnych atrakcji. Zarówno unikalne środowisko naturalne, jak i bogactwa kulturowe tego miasteczka mogą pochłonąć zagorzałych turystów. W tym małym malowniczym miasteczku portowym każdy znajdzie coś dla siebie.

To niewielkie miasteczko ma wiele do zaoferowania turystom, podróżnikom oraz przyjezdnym wczasowiczom. Znajdują się tu piękne, szerokie, kilometrowe, piaszczyste plaże. Dzięki dużej ilości jodu zawartego w powietrzu Łeba zaliczana jest od 150 lat do miejscowości o charakterze kurortu.

W słoneczne dni tysiące plażowiczów korzysta z kąpieli słonecznych oraz morskich, wieczorem natomiast miasto odżywa ponownie zapraszając do klubów i pubów oraz na długie spacery deptakiem i uliczkami Łeby o specyficznym klimacie lub piaszczystymi plażami w świetle księżyca.

Dla miłośników zacisza i spokojnego wypoczynku też znajdzie się wiele ciekawych i zadowalających miejsc z dala od gwaru w centrum miasta. Jednorazowo Łeba może ugościć kilkadziesiąt tysięcy przyjezdnych turystów i każdy z nich znajdzie tu coś dla siebie.

Położona jest w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim, w północno-zachodniej części województwa pomorskiego w powiecie lęborskim, pomiędzy dwoma przybrzeżnymi jeziorami Łebsko i Sarbsko u ujścia rzeki Łeby (54 46,0' N, 17 33,5'E) w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Największą atrakcją tego regionu są położone niedaleko olbrzymie połacie ruchomych wydm wędrujące z prędkością 3-10 m w ciągu roku.

Ludzie w szeroko rozumianym rejonie ujścia rzeki Łeby pojawiali się jako gromady koczownicze już kilka tys. lat p.n.e. Świadczą o tym dowody archeologiczne. Natomiast powstanie pierwszej stałej osady u ujścia rzeki, jest datowane z pewną tolerancją na 1000 rok n.e. Wszyscy mieszkańcy Łeby w ciągu wieków tworzyli historię swojego miasteczka i mniej lub bardziej wpływali na losy własnej, małej ojczyzny, której współcześni są spadkobiercami. To oni pozostawiali dla potomnych ślady swojej działalności, po latach mozolnie gromadzone i opracowywane przez historyków.

Osada ta przez wieki rozwijała się nie tylko jako ośrodek rybołówstwa, ale także jako punkt handlu drewnem. W 1357 roku gdański komtur krzyżacki nadał osadzie znanej wówczas jako Lebemunde prawa miejskie.

Wielka atrakcja turystyczna, jaką są ruchome wydmy, była przez wieki wielkim zagrożeniem dla mieszkańców i ich domostw. Dodatkowym zagrożeniem dla miasta były również groźne powodzie w latach 1396, 1441 i 1467. Zniszczyły one częściowo to miejsce i były powodem przesunięcia się ujścia rzeki Łeby o 2 km na wschód.

Kiedyś była to typowa osada rolniczo-rybacka, obecnie jest to ogólnopolskie kąpielisko znane nie tylko w naszym kraju. Panuje tu wspaniały mikroklimat charakterystyczny dla polskiego wybrzeża, jest tu duża zawartość soli i jodu w powietrzu. Brzegiem rzeki Łeba i kanału Chełst aż do końca wschodniego falochronu prowadzi deptak spacerowy, idealny do wieczornych spacerów.

Łeba Duchy
More information on www.lebaksiestwo.pl

Holiday at the sea in Łeba
More information on www.hotel-bakista.pl

Dinosaur Park in Łeba
More information on www.lebapark.pl